Jak na to...  DOGDANCING

Tady se budu snažit jednoduše :D popsat, jak naučit pejska různé triky. Postupně budou samozřejmě přibývat další a další, ale bohužel nemám dostatek času, tak to bude tak trik za týden. Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo připomínku, napište mi prosím na e-meil : helca.fidorka@seznam.cz, ráda odpovím, doplním, pomůžu.

CO BUDETE PRO VÝCVIK POTŘEBOVAT?

  1. spóóóustu pamlsků - nšetřete ani na kvalitě - skvělé je sušené maso, vařené maso, šunka, sýr, nejlépe takové, aby je pejsek dlouho nežvýkal, nebo se s nimi nedusil a samozřejmě takové, aby se mu vyplatilo se kvůli nim namáhat (není vhodné používat např.: granule - jsou málo atraktivní, slané věci - jsou nezdravé a dehydratují, piškoty - drobí)      Jestliže váš pejsek není žravý, můžete jako motivaci využít samozřejmě i hračku!
  2. Hračku - po každém cvičení je velmi přínosné si s pejskem zablbnout - pro uvolnění, zároveň je to skvělé ukončení a  odměna za vykonanou práci
  3. Dobrou náladu!!!! Pokud jste naštvaní, nevrlí, nebo nervózní, nikdy s pejskem necvičte! Nejenže zkazíte náladu i jemu, ale především nemáte šanci dosáhnout dobrého výsledku!!!!!!!
  4. Pokud jste zvyklí pracovat s klikrem, určitě ho využijte - není nutností, ale podle mě je to jistá výhoda, když ho ovšem správně používáte! Jestli si nejste jistí, raději ho vynechte, tak nic nezkazíte.

 

JAK CHVÁLIT? - TAK TOHLE JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ !!! NIKDY, OPAKUJI NIKDY, NETRESTAT!!!!!!!!!!!!!

  1. odmněňujeme vždy ještě ve chvíli, kdy pejsek předvádí, to, co chceme např.: pokud chci, aby si pes sedl, dám mu pamlsek ve chvíli, kdy sedí, ne když už vstal - říkám mu tím totiž: ano to je správně, chci aby sis sedal a hned zase vstával. Když dám pamlsek správně, říkám mu: ano to je správně máš seďet!
  2. odměna má vři složky - v tomto pořadí: slovní pochvala (áno!) - pamlsek (kosek masa) - pohlazení
  3. Slovní pochvalu vyjadřujeme především tónem hlasu. Pejskovi je celkem jedno jestli ho budeme chválit slovy: Ty si ale blbeček. Svým hlasem musíte především vyjádřit radost. Vždyť je přece geniální, když dělá něco na váš povel! Vyjádřete svou radost pořádně! Nebojte se ze sebe udělat kašpárka, vždycky  se vám tovrátí v radostném projevu psa :).
  4. Nechvalte psa příliž dlouho - udržujte dynamiku! Nenuďte ho.

 

Nikdy necvičte v kuse déle než patnáct minut. Raději 3x denně po 5 minutách, než jednou půl hodiny!

 

Před každým cvičením psa rozehřejeme! Nechte ho například, aby honil vaši ruku s pamlskem, po chvilce mu ho dejte :) a několikrát zopakujte

 

Zejména u učení nových cviků by měl být klid, zařiďte, aby psa nic jiného nerozptylovalo a mohl se tak plně soustředit jen na vás!!!

 

Odměňujte po každém úspěšném pokusu!!! Není pravda, že když pes cvik umí, nemusí se odměňovat - to je největší blbost, co můžete udělat!!! Můžete samozřejmě zvyšovat počet opakování, ale nepravidelně!! Kdybyste totiž odměňovali po každém třetím podání packy, pejsek by to považoval za správné řešení: 3x a dost. Proto odměňujte po každém provedení a v pokročilém stádiu nepravidelně.

 

HODNĚ ŠTĚSTÍ A MYSLETE NA TO, ŽE JE TO ZÁBAVA- NE DRIL! :)

PODÁVÁNÍ PACEK - povel: packa, ťapka apod.

 

 

 

  1. pamlsek si vezmeme do ruky a psovi ho ukážeme
  2. dlaň zavřeme a máme ji na úrovni psova hrudníku
  3. pejsek se pravděpodobně bude snažit k pamlsku dostat, pokud bude do ruky šťouchat čumákem, ignorujte to. Jakmile použije k vydolování pamlsku packu - i kdyby to bylo jen letmé dotknutí ---dlaň otevřeme a necháme psa, aby si pamlsek snědl. Hodně ho pochválíme!
  4. pokud pejsek nechce packu používat, snažíme se ho rozpohybovat, pamlsek mu opakavaně ukážeme, s pamlskem mu "utíkáme" a hlavně ho slovně podporujeme! Ze začátku odměňujeme za každý pokrok!

(Jestliže se vám nepodařilo tímto způsobem přimět pejska zvednout packu (a to bych se divila :)), tak můžete zvolit poněkud pasivnější metodu: Packu vezměte do ruky sami a za to pejska odměňte. Určitě to pochopí. Bohužel je to pro psa velmi málo akční, nezapojí svůj mozek. První metodu rozhodnědoporučuji více!!!!!)

 

5. Pokud pes perfektně chápe, že se má packami dotýkat ruky, už v ní nemusíte mít pamlsek. Chovejte se však, jako by v dlani stále byl a odměňte ho druhou rukou. Pejsek tak pochopí že i když zrovna pamlsek není v dlani, po provedení cviku přeci jenom odměna přijde.

SEDNI - jednoduchý, přesto velmi užitečný a potřebný základový cvik pro mnoho složitějších triků

1. pamlsek máme v ruce

2. pomalým pohybem dáme ruku s pamlskem pejskovi mírně nad hlavu tak, že se musel trochu zaklonit, až si sedl

3. když se dílo podaří, dejte pejskovi pamlsek a pořádně ho pochvalte

4. je to trochu o cviku, možná bude chvilku trvat než si najdete tu správnou polohu ruky, ale nevzdávejte to, zkoušejte, je zábava :)

 

SKRZ - pejsek probíhá čímkoliv, například obručí, pod skrčenýma nohama, agility tunelem atd.

VARIANTA SE SKRČENÝMA NOHAMA (pokud máte psa velkého, zvolte jakoukoli jinou variantu- postup je stejný):

1. sedneme si na zem a pokrčíme nohy tak, aby pod nima mohl pejsek prolézt

2. pejska si levou rukou podržte na levé straně a pravou rukou mu pod nohama ukažte pamlsek

3. když o pamlsek pes projeví zájem, jednoduše mu rukou pod nohama "utečte", bude ho následovat

4. jestli se pejskovi pod nohy nechce, zkuste je dát výš, nebo zvolte jinou variantu překážky, která bude pejskovi sympatická

 

STYĎ SE! (packa na čumáček)

Budete potřebovat buďto látkovou volnou gumičku do vlasů (nebo lepící lísteček na vzkazy).

  1. Pejskovi navlékneme na čumáček gumičku - nesmí škrtit!!!!!
  2. Pejsek se pravděpodobně bude snažit si ji sundat - při jakémkoli náznaku, že pes dává packu na čumák, mu ihned sundáme gumičku a odměnímě.
  3. Když pes chápe, co po něm chceme, přidáme povel "styď se" (stále používáme gumičku)
  4. Když zpozorujete, že pejsek na povel reaguje, zkusíme bez gumičky, jestli nereáguje vrátíme se k bodu 3 .

 

 

COUVÁNÍ

1. Najděte co nejužší prostor v domě, např.: chodbičku, odtažený gauč od stěny cca 40 cm atd, jestliže takovo

u chodbičku nemáte, pomozte si například židlemi, u malého pejska postačí třeba rozložená lepolera :) nebo kužely.

2. pejska postavte do uličky čelem k vám a pomalu jděte proti němu.

3. pejsek přirozeně začne couvat - odměňujeme za každý náznak pohybu dozadu ( například když pejsek třeba jen zvedne zadní nohu ze země)

4. v momentě kdy, pes opravdy plynule couvá ( to může nastat třeba až po měsíci trénování, ale stojí to zato!) přidáme povel - couvej - zkráceně cou. Řekneme povel a vyjdeme proti pejskovi. (stále trénujeme v uličce)

5. Když se vám zdá že pejsek reaguje napovel a začne couvat dřív, než vy vyjdete proti němu, odměnu mu házíme ve chvíli, kdy je od nás nejdál. Podpoříme ho tím, v odchodu od nás, co by od zásobárny pamlsků :) 

6. ve fázi, kdy stojíme, pejsek na povel odcouvá požadovanou vzdálenost a odměnu házíme, můžeme prvek přenést do volného prostoru (př.: louka), pejsek by měl couvat rovně, jestli zahýbá, budeme pokračovat v tréninku v uličce a ve volném prostoru ho vždy oprávíme tak, že řekneme ne, o kousek se vrátíme a začneme znovu couvat proti němu. Když se opraví rovně hodně pochválíme.

7. gratuluji, Váš pejsek umí couvat na povel :)

 

HRABEJ

1. budete potřebovat zábranu (něco, pod co schováte pamlsek - buďto pod okraj koberce, nebo pod překlopenou mističkou

apod.)

2. pamlsek pejskovi ukážeme, a když ho sleduje sková me ho, zábranu rukama přidržíme aby hned neodlétla

3. jakmile se pejsek třeba jen dotkne packou zábrany, dáme ji pryč a necháme pejska vzít si odměnu, když se tak nestane, pejska podporujeme slovně a sami můžeme hrabat rukou na zábranu - určo se připojí :)

4. když pejsek systém: "zahrabu - sežeru" pochopí, můžeme přidat povel: hrabej - zkráceně hrrrrr

5. jestli vše funguje občas nedáme pod zábranu pamlsek a odměníme rukou, postupně ubíráme pokusů se schovaným pamlskem a častěji odměňujeme rukou až vůbec neschováváme :)

 

 

PROBÍHANÁ OSMIČKA MEZI NOHAMA 

- je to velmi podobný prvek jako slalom, ale stojíte na místě

1. vemte si více pamlsků do každé ruky

2. rozkročte se tak, aby pejsek mohl pohodlně proběhnout mezi nohama

3. pejska máme před sebou

4. pravou ruku provlékněte zezadu pod pravou nohou a pejska kolem ní proveďte dopředu, odměňte

5. levou ruku provlékněte zezadu

pod levou nohou a pejska kolem ní proveďte dopředu, odměňte

6. další postup je stejný jako u slalomu (výše)

 

 

 

SLALOM PŘI CHŮZI - jde to i s velmi velkými psy, ale dá to zabrat - musíte zvedat nohy :D

- tento prvek je těžké popsat slovy, tak snad Vás úplně nezblbnu :D a jestli tohle pochopíte, tak jste vážně dobří ;)

1. vemte si více pamlsků do každé ruky

2. pejska máme po své levé straně, pravou nohou se nakročíme a pod pravým kolenem ukážeme pejskovi pravou rukou pamlsek a pejska tím pamlskem navedeme tak, aby prošel pod tou pravou nohou, jakmile se tak stane, odměníme

3. pejsek se tímto dostal na naši pravou stranu, nakročíme proto levou nohou a levou rukou pejska pod ní pomocí dalšího p

amlsku provedeme

4. takto pořád opakujeme a jestli máte pocit, že pejsek chápe, můžete rukama navádět čím dál nenápadněji a odměňovat po více opakováních (např.: po 3 krocích apod.)

5. tento prvek je možné dělat v mnoha úžasných provedeních podle velikosti a schopností psa. S malým psem můžete např.: chodit pozpátku, chodit po čtyřech - pes se proplétá mezi rukama, chodit do strany (s překříženýma nohama, tak aby psovi vznikla "okénka" na projití, atd.

 

  • Přidávám nové cviky, zatím bohužel bez fotek - ty se budu snažit dodat co nejdřív. Všechny cviky ale najdete už teď v mých videích tady (po kliknutí se dostanete do sekce Videa)

 

ŠPATNÉ SVĚDOMÍ - popis: pes panáčkuje vsedě - předníma packama se opírá o ruku nebo nějaký vhodný předmět, mezi packami má skloněnou hlavu.

+ Tento cvik je velmi oblíbený u diváků, pro psa není příliš náročný na naučení.

- Pes který má krátké packy nebo tento pohyb nikdy nedělal je nutné učit tento cvik velmi pomalu. Může se totiž stát, že pejsek nestrčí mezi packy celou hlavu, ale jen čumák. Neznamená o však, že by necápal co po něm chcete, nebo že by byl líný, ale znamená to, že má zkrácenou část krku kolem krční páteře. Proto postupujeme velmi jemně a psa rorzhodně nenutíme strkat mezi packy celou hlavu, nebojte během cca 3 měsíců se to spraví :).

1. Pejska nejdříve naučíme dávat přadní packy na ruku, nebo například na židli. Jednoduše s vyžitím pamlsku navedeme pejska tak, aby se předníma packama opřel a odměníme. Zhruba měsíc (dle schopnosí psa) tuto fázi upevňujeme. Tato fáze je zároveň samostatným cvikem takzvané OPŘI nebo ON. Tento cvik je pöza, kterou můžete využít i v dd zkouškách.

2. Ve druhé fázi necháme tedy pejska opřít o levou ruku a pravou ukážeme pejskovi spodem mezi packami pamlsek tak, aby sklonil hlavu a pamlsek mu dáme.    To je vše :)

 

SAMOSTATNÉ PANÁČKOVÁNÍ VSEDĚ - POVEL: panáček, zajíček...

1. pejskovi dáme sedni

2. pamlsek držíme v ruce (je položený na koncích prstů a palcem ho uchopíme - tak

zvaná pa

mlsková pacička) ruku máme otočenou tak, že palec s pamlskem je na spodní straně - pejsek tak na pamlsek vidí (v případě, že ruku máme špatně umístěnou, pejska vybízíme k poskakování nebo k jiným chybám). Takto ruku dáme pejskovi k čumáku a zvedneme ji tak, že pejsek zvedne přední nohy a chytne se jimi naší ruky. V této fázi psovi pamlsek dáme.

3. panáčkování je stejně jako u předchozího cviku náročný na zádové svalstvo a zároveň psovi může trvat než se naučí hledat tu správnou polohu k balancování, proto nespěcháme. Sami byste měli poznat, kdy už psovi nedělá problémy se chytit předníma packama ruky a nepadat u toho. Jestli je to tak, necháme pejska opírat například jenom o dva prsty - většina práce už je tak na něm.

4. když nepadá ani s minimální podpěrou, můžeme zkoušet na malé okamžiky dát ruku pryč, tuto dobu pomalu prodlužujeme až dojdeme k samostatné práci psa :).

 

PLAZENÍ - POVEL: plaz. žížala, ...

1. tento cvik se nejlépe učí v pozici u nohy, proto dáme psa k noze (k levé) a následně lehni

2. pamlsků si vezmeme více do pravé ruky a tu dáme psovi před čumák na zem, levou rukou psa jistíme ned lopatkami (nepoužíváme násilí jedná jen o kontrolu, která má zabránit tomu, aby pes vstal)

3. pamlskem jedeme pomaličku po zemi, pes by se za ním měl začít plazit, u citlivějších psů se může stát, že se nebudou chtít hýbat kvůli psychickému nátlaku, kdy je nad nimi ruka, v tomto případě ruku nad lopatkami vynecháme a navádíme pejska pod nějakou překážkou - např.: nízký stolek. Následuje velká odměna již po pár krocích. Je to velice fyzicky náročné, pes by jenak mohl mít namožená záda mezi lopatkami.

4. když má pes cvik dostatečně upevněný, vidíme, že na povel reaguje a ví o co se jedný ruku - kontrolku pomalu dáváme výš a výš až se pes plazí samostatně

Tento cvik má dvě varianty: sezadkem nahoře - tomu se říká kachní chůze, nebo se zadkem dole - klasické plazení, pro psy s kračíma nohama je však vhodnějškí kachní chůze.

SPOLEČNÁ CHŮZE (PEJSEK MÁ PACKY NA VAŠICH BOTÁCH viz foto)

1. pejska si pomocí pamlsku navedeme mezi nohy a odměníme

2. špičky bot dáme k sobě (jako na obrázku)

3. pomocí pamlsku navádíme malými pohyby pejska tak, aby dal packu na botu

5. odměňujeme za každý sebemenší dotyk packy na botě

6. když pejsek stojí oběma packama na botách, zkusíme nohama maličko pohybovat, když pejsek zůstane na botách, odměníme, pokud ne vrátíme se na začátek

7. pokud zvládáme krok 6., zkusíme dát nohy do přirozené polohy a dělat krůčky vpřed, za každý pokrok odměna!!!

 

 

 

PODĚLTE SE O SVÉ RADY, ÚSPĚCHY, ČI NEÚSPĚCHY, PŘIPOMÍNKY A DOTAZY BUĎ TADY: GUEST BOOK, NEBO NA EMAIL: helca.fidorka@seznam.cz